OKAWANGO.

Minęły wakacje, które nam zafundował Prezydent. Zgłoszone przez niego nowe projekty ustaw o SN i  KRS pokazały, że  nie udało się Prezydentowi zadowolić wszystkich: i rząd i opozycję.

W kwestii reformy sądownictwa (ustawa o SN i ustawa KRS) stoję po stronie Prezesa. Kierunek działania Prezesa jest dla mnie jasny. Dla mnie to Prezes w sytuacji sporu z Prezydentem określi granice kompromisu między Krakowskim Przedmieściem 48/50 a Wiejską 4/6/8, czyli Prezes określi granicę, poza którą Prawo i Sprawiedliwość nie może przejść. Problem w tym, aby Prezydent uznał tę granicę jako własną.

Polityk z ambicjami działający w ustroju republikańskim musi mieć nosa do oczekiwań społecznych. Ambitny polityk powinien mieć zdolność wyczuwania tego, co ludziom jest naprawdę potrzebne, co naprawdę jest dla nich najważniejsze.  Na to, co swym nosem wyczuje taki ambitny polityk, musi formułować adekwatną odpowiedź. Jego pozycja na scenie politycznej zależy od wielu okoliczności zewnętrznych, ale jeśli ambitnemu politykowi zależy na tym, aby zapisać się dobrze w historii, powinien się skupiać przede wszystkim na doskonaleniu się w zdolności odczytywania tego, czym żyje społeczeństwo i odpowiednim na to reagowaniu.

Angielski teoretyk geopolityki, Halford Mackinder, sto lat temu takie obiektywne uwarunkowania charakteryzujące zorganizowane społeczeństwa nazwał  „rosnącym niepokojem” (ang. going concern). Jest to nic innego, jak zjawisko obiektywnych, niepowstrzymanych trendów społeczno-gospodarczych, np. będzie to gwałtowne starzenie się społeczeństwa albo wchodzenie w życie dorosłe wyżu demograficznego. Zjawisko „rosnącego niepokoju” to coś w rodzaju podstawowych praw fizyki, jak prawo ciążenia, prawo tarcia, zasady dynamiki, czyli coś o wielkim ciężarze gatunkowym. Na takie obiektywnie zaistniałe zjawisko należy w makroskali znaleźć polityczną odpowiedź, aby rosnący niepokój rozładować.

Odpowiedź Prezesa na rosnący niepokój roku 2015 (kompromitacja podsłuchanych polityków PO, liczne afery finansowe narosłe ciągu 8 lat rządów PO-PSL, zalew  Europy Zachodniej przez  imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki zaproszonych przez A. Merkel i perspektywa wepchnięcia przydziału tych imigrantów do Polski) jest znana: to program dobrej zmiany, który dał wygraną Prawu i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich i parlamentarnych, możliwość sformułowania rządu i konsekwentną realizację zapowiadanych zmian pod hasłem obrony suwerenności, ukrócenia złodziejstwa, zapewnienia bezpieczeństwa i sprawiedliwszego podziału owoców wzrostu gospodarczego. Wszystkie te działania służą przekreśleniu układu okrągłostowego, który usankcjonował władzę postkomunistycznych środowisk w nowej rzeczywistości ustrojowej.  Ostateczne zerwanie z postkomunistycznym układem jest jednak niemożliwe bez reformy sądownictwa, które nie zostało po roku 1989 poddane rozliczeniu.

Dlaczego Prezydent stawia opór w kwestii reformy sądów?  Na jaki „rosnący niepokój” społeczny odpowiada swoją postawą?  Jak to wytłumaczyć?

Na przykład tak, że najwidoczniej Prezydent doszedł  do wniosku, że mimo społecznego poparcia dla PiS-owskiej wizji reformy sądownictwa (sondaże) stary układ postkomunistyczny jest za silny. Ten układ tworzą proniemieckie PO i Nowoczesna ze wsparciem PSL, rozwiązane w 2006 r. WSI i ich agentura rozmieszczona w środowisku prawniczym, dziennikarskim i przemyśle rozrywkowym, wrogie rządowi media będące głównie w rękach niemieckich, zdominowana przez ideologię lewacką elita państw Zachodu wrogo nastawiona do aspiracji wyrażanych przez rząd PiSu. Widocznie Prezydent uznał, że  nie będzie się podkładał i podpisywał ustaw reformujących SN i KRS według wizji Prezesa, bo  zwycięstwo  i tak ostatecznie przypadnie wrogom Polski, a on osobiście na tym bardzo przegra. Dla zwolenników Prawa i Sprawiedliwości  jest jasne, że Prezydent przeszedł do obozu zdrady.

Może jednak jest tak, że naprawdę Prezydent chciał przy okazji tych ustaw o SN i KRS przeprowadzić test, jaki powinien być w Polsce ustrój: parlamentarno-gabinetowy czy prezydencki? Test dał mu odpowiedź ustami Prezesa, że w polskich realiach model prezydencki się nie sprawdzi.

Wątek związany z rozmową z A. Merkel, która poprzedziła weta, jest trudny do interpretacji w chwili obecnej. Czas pokaże, czy rozmowa ta miała istotne znaczenie dla decyzji Prezydenta..

Zostaje wyjaśnienie, że Prezydent współpracuje z Prezesem nad  tym, co najważniejsze, nad marginalizacją politycznej reprezentacji w Polsce interesów niemieckich, a ponieważ Niemcy są największymi przyjaciółmi Rosji, więc i rosyjskich. Najwięcej szkody Polsce czynią demokratycznie wybrani politycy PO i Nowoczesnej przez fakt, że w swej antypolskiej działalności powołują się na demokratyczny mandat, który dali im wyborcy. To hałaśliwe miernoty typu G. Schetyna, B. Budka, R. Petru i jego fraucymer stwarzające polityczną czapę dla „spontanicznych” protestów i to oni firmują donosy na Polskę do unijnych instytucji.

Prezes uznał, że sprawa reformy sądownictwa jest dobrym polem decydującej konfrontacji z całym tym towarzystwem, a Prezydent złapał wiatr w żagle i także uznał, że może przy umiejętnej współpracy z Prezesem zrealizować  osobiste plany dotyczące spraw kompetencyjnych, a nawet ustrojowych. (Nawiasem mówiąc – podobnie było w latach 2005-2007, kiedy Prezes uznał za szkodliwe dla Polski takie formacje jak Samoobrona i LPR – skutecznie je z polskiej sceny usuwając). Totalna opozycja broniąc tego, co jest, stawia się w konfrontacji z nastrojami społecznymi na przegranej pozycji. A do resetu jest niezdolna intelektualnie i moralnie. Prezesowi  chodzi o to, aby opinia społeczna jednoznacznie oceniła PO,  PSL i Nowoczesną jako partie broniące obcych interesów,  nastawione przy tym na totalne pasożytowanie na państwie, wrogie polskości, rodzinie i wierze katolickiej, których b. lidera stać było jedynie na program „ciepłej wody w kranie”. To wszystko prawda, ale w demokracji ważniejsze od prawdy jest społeczne przekonanie, co jest prawdą, przekonanie  do pewnego kierunku myślenia i odczuwania. To właśnie gwarantuje stabilność rządów.  Aby taki stan rzeczy osiągnąć – Prawo i Sprawiedliwość jest na najlepszej drodze. A wtedy obecny problem z PO, PSL i Nowoczesną rozwiąże się przy urnach wyborczych.

Pisałem, że weta Prezydenta w czerwcu br. dla ustawy o SN i ustawy i KRS wypuściły powietrze z totalnej opozycji. Minęły wakacje, a nastroje społeczne w kwestii sądów nie zmieniły się. Wola PiS-u jest niezmienna: żadnych pozornych zmian w sądownictwie. Taki silny komunikat płynie w kierunku Prezydenta.

Czy możliwy jest inny finał, jak porozumienie między Prezydentem i Prezesem, uchwalenie ustaw i wejście ich w życie?

Tak. Możliwe są ponowne weta Prezydenta, niemożność ich odrzucenia przez Sejm i pozostawienie porządków w sądownictwie  po staremu. Tak, to jest możliwe, ale taką sytuację zrozumiałbym tylko wtedy, gdyby w obronie Sądu Najwyższego z zachodu wkroczył nagle Wehrmacht, a ze wschodu Armia Czerwona. I Prezydent miałby poprzez weta możliwość uratować Polskę od nowej okupacji. Tylko wtedy wyraziłbym zrozumienie dla wet Prezydenta.

Jest powszechnie wiadome, że rzeki wpadają do innych rzek lub do jakiegoś morza albo oceanu. Jest jednak jeden wyjątek To afrykańska Okawango, rzeka licząca ok. 1600 km (Wisła ma niecały tysiąc), która ginie w piaskach Kalahari, w bagnistym wąwozie na skraju pustyni.  Przed otwarciem takiej perspektywy dla Polski stoi Prezydent, jeśli wywinie orła i ponownie zawetuje ustawy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s