EPITAFIUM DLA RYSZARDA MICHALIKA.

Dziś pożegnaliśmy nieoczekiwanie zmarłego Ryszarda Michalika. Ks. Andrzej Mucha odprawiający nabożeństwo żałobne w kościele pw. Wniebowzięcia NMP pożegnał śp. Ryszarda jako męża, ojca, pracodawcę, sąsiada. To wszystko prawda. Czuję się jednak w obowiązku poszerzyć to pożegnanie i chcę przywołać dwa zdarzenia,  w których Ryszard odegrał wiodącą rolę, a o których należy zachować pamięć.

Otóż, Ryszard na krótko trafił do lokalnej polityki. W roku 1998 byliśmy w jednym niepartyjnym komitecie wyborczym o nazwie „Katolicy razem”. Ja kandydowałem do Rady Powiatu Sierpeckiego, a Ryszard do Rady Miejskiej.  Obaj zostaliśmy radnymi. W Radzie Powiatu było nas 5 radnych „Katolików”, ale  przez pierwsze 3 lata pozostawaliśmy w opozycji do rządzącej koalicji PSL-SLD, a na przewrocie, jaki się dokonał w ostatnim roku kadencji, nasze ugrupowanie nic nie zyskało.

Natomiast w Radzie Miejskiej było 4  radnych „Katolików” z Ryszardem na czele. W RM III kadencji karty rozdawał Kajetan Dobrosielski z SLD, który dysponował 9 głosami. Grupa ta decydowała o osobach funkcyjnych, czyli kto będzie burmistrzem, wiceburmistrzem, jaki będzie skład Zarządu Miejskiego (wówczas jeszcze ciałem wykonawczym był Zarząd, a dopiero od 2002 r. jest nim jednoosobowo burmistrz). Kajetan Dobrosielski, który prawdziwą karierę zrobił w SB i doszedł do stopnia, o ile się nie mylę,  podpułkownika, był naturalnym i jak to się mówi – niekwestionowanym przywódcą grupy radnych miejskich.  Był umocowany politycznie jako szef sierpeckiego biura  wpływowego posła SLD – Piłata i miał wyraźne przełożenie na klub radnych SLD w powiecie. Trzeba powiedzieć, że po 1989 r. nikt jak dotąd w Sierpcu nie miał tak szerokiej władzy politycznej na przełomie 1998/1999 obejmującej miasto i powiat jak Kajetan Dobrosielski. Nadana mu  ksywka „Generał” stanowiła w apogeum jego wpływów wyraz uznania dla jego możliwości, a dopiero później, gdy utracił znaczenie, nabrała rzecz jasna innego zabarwienia.

Do konfrontacji z Kajetanem dość szybko zaczął przeć jego pupil, Grzegorz Korytowski, ówczesny wicestarosta, który zapragnął samodzielności w powiecie, a na przeszkodzie stał oficer prowadzący zwany Generałem. Skwituję krótko, że plany Grzegorza Korytowskiego zakończyły się powodzeniem.

Natomiast na forum Rady Miejskiej konfrontację z Generałem zorganizował Ryszard Michalik. Każdy, kto choć trochę czynnie zajmował się polityką choćby na najniższym poziomie, wie, ile polityka pożera czasu, ile energii trzeba dać z siebie, aby utrzymać przy sobie zwolenników, ile wreszcie trzeba mieć szczęścia, aby zrealizować jakiś drobny cel. A Ryszard dał sobie ze wszystkim radę. O jego skuteczności świadczy fakt, że nie tylko usunął ze stanowiska wiceburmistrza Bogdana Żmijewskiego – protegowanego Generała, ale potrafił obsadzić na tym stanowisku samego siebie. Słowem- Ryszard Michalik w III kadencji RM był nie tylko radnym, ale i wiceburmistrzem. Na tym stanowisku dotrwał do końca kadencji.

Wyczyn Ryszarda oceniam wysoko. Doprawdy, amator zdołał przechytrzyć Generała, znawcę i praktyka socjotechnik władzy!

Jeszcze jest jedna sprawa, o której chcę koniecznie powiedzieć. Otóż, Ryszard doprowadził do tego, że w domach wielu sierpczan znajduje się opasłe tomisko pt. Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej. Jest to dzieło życia nieżyjącego już Władysława Gąsiorowskiego – b. prezesa sierpeckiego oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego. Przez z górą 10 lat Władysław Gąsiorowski gromadził materiały i opracowania, które w zamyśle miały się złożyć na poważne kompendium wiedzy o naszym terenie. W czasie, gdy byłem burmistrzem, przyznałem jakieś pieniądze dla autora któregoś rozdziału przyszłego dzieła, bo przecież p. Władysław nie miał pieniędzy, aby uregulować należność. Około roku 2000 wszystkie materiały, które miały wejść do książki,  zostały zgromadzone. Każdy, kto widział tę ilość maszynopisów i fotografii, a trochę orientował się w sprawach wydawniczych, łatwo dawał się przekonać, że poznawczo książka będzie cenna, ale jej wydania nie sfinansuje żadna zbiórka datków od zakładów pracy i osób prywatnych. Tę książkę mogło wydać jedynie miasto i sfinansować to przedsięwzięcie  z budżetu. Tak rozumował Władysław Gąsiorowski, ale na jego oczekiwanie nie było pozytywnej reakcji ze strony ojca miasta.

I wtedy to wiceburmistrz Ryszard Michalik stał się gorącym zwolennikiem wydania dzieła przez Miasto Sierpc. Jako przewodniczący obradom Zarządu Miejskiego pod nieoczekiwaną nieobecność burmistrza doprowadził do stosownego głosowania. Jego szczególną i przełomową rolę, jaką podegrał w całej sprawie, podkreśla obecność jego nazwiska w składzie redakcji tomu. „Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej”  zostały wydane w 2003 r., kiedy już Ryszard wypadł z lokalnej polityki, a podczas promocji książki cały splendor spadł na burmistrza Marka Kośmidra. Tak to już bywa w polityce.

Pozycji „Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej” z roku 2003 jak dotąd nie zagroziła żadna z wydanych publikacji historycznych.

Wspominam Ryszarda Michalika w kontekście zarówno popisowego numeru z Generałem, jak i w kontekście ważnego dla Sierpca dzieła.    Wspominam i dzielę się tym wspomnieniem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s