PREZENT PREZYDENTA.

Prezydent A. Duda, wetując ustawy o SN i KRS, faktycznie spuścił powietrze z opozycji totalnej i podarował nam wszystkim trochę wakacji.  Koniec wolnego został wyznaczony na wrzesień, kiedy to Prezydent ma przedstawić w Sejmie swoje propozycje tych ustaw. Obszczekujący Polskę na polecenie Niemiec wiceprzewodniczący KE – F. Timmermans też wskazał na wrzesień jako koniec polskich wakacji. Wreszcie wrzesień to miesiąc wyborów do Bundestagu, a w tych wyborach CDU/CSU liczy na miażdżące zwycięstwo i przedłużenie władzy dla Kanzlerin A. Merkel.

Weta Prezydenta gwałtownie zmieniły obraz polskiej sceny politycznej. Prezydent poprzez weta wyłamał się z trybów machiny władzy zbudowanej przez Prezesa. W związku z tym zaczął się cieszyć sympatią wszystkich antypolskich sił w kraju z częścią  środowiska sędziowskiego  na czele.

Zachowanie Prezydenta jest tłumaczone na różne sposoby. Na dzień dzisiejszy można przyjąć je wszystkie razem, a mianowicie, że:

1. Prezydent od początku kadencji nowego Sejmu był lekceważony przez własne środowisko polityczne, które jego podpis  pod ustawami – jakiej by te ustawy nie były jakości –  traktowały jako pewnik.  Prezydent postanowił pokazać, że ustaw pisanych niedbale i słabo z nim konsultowanych przed uchwaleniem, a na tę niedbałość zawetowanych ustaw wskazywały w mediach nawet osoby życzliwe obecnej władzy, nie będzie podpisywał.

2. Prezydent został przez A. Merkel zarówno przestraszony jak i przekupiony  w 45-minutowej rozmowie, jaką z nim odbyła niemiecka kanclerz. Nie można wykluczyć, że A. Merkel, chcąc mieć w Polsce spokój, zanim nie zostanie znowu kanclerzem, zwróciła się do A. Dudy z apelem, aby spacyfikował czasowo sytuację w Polsce, gdyż awantury w Warszawie przeszkadzają jej w kampanii wyborczej. Po prostu A. Merkel nie chciała, aby w wakacje eskalować napięcie w Polsce, gdyż to nie jest dobry czas na obalanie rządu PiS-u, na czym wprawdzie jej bardzo zależy, ale do tej sprawy musi mieć swobodne ręce. Możliwe więc, że była to tylko prośba o przysługę połączona z zawoalowaną groźbą, a to już samo z siebie dowartościowało Prezydenta i zdecydował się pomóc niemieckiej przyjaciółce Polski i zarazem pozwolić rządowi złapać oddech. Możliwe też, że rozmowa z A. Merkel zawierała propozycję jakiejś nagrody dla  A. Dudy za spacyfikowanie napięcia w polskiej polityce i Prezydent tym chętniej przychylił się do uznania politycznych racji wyłożonych mu przez A. Merkel  i dał się skorumpować, myśląc przy okazji  o własnej przyszłości.

3. Prezydent nie zdradził Prezesa, nie zdradził PiS-u, nie zdradził obozu patriotycznego, nie poszedł na służbę do Niemców, tylko postanowił – wykorzystując okazję – wykazać ułomność polskiego systemu władzy opisanego w Konstytucji z 1997 r., w którym to systemie prezydent posiadający mandat od całego narodu, czyli mandat najsilniejszy z istniejących, nie ma wielkich kompetencji w sprawowaniu władzy wykonawczej, co więcej, jego władza jest kwestionowana i ograniczana. Dam przykład. Prezydent ułaskawił M. Kamińskiego, korzystając z prawa podanego wprost w Konstytucji. Akt łaski  jest starym prawem osób panujących i może być zastosowany przez władcę w każdej chwili. Z aktu łaski władca nie tłumaczy się. A prezydent jest przecież w ustroju republikańskim odpowiednikiem księcia-króla-cesarza.  Tymczasem Sąd Najwyższy postanowił zakwestionować łaskę Prezydenta A. Dudy dla M. Kamińskiego, ponieważ Prezydent zdaniem SN zastosował ją przedwcześnie. Postawa SN w tej sprawie jest  skandaliczna, ale jest faktem, który może zaistnieć dzięki Konstytucji. Przykład ten dowodzi, jak fatalnie jest w Konstytucji z 1997 r. skrojony podział ról między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Dobra konstytucja określać powinna kompetencje władz w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości. Widocznie Prezydentowi A. Dudzie chodzi o to, aby w wyniku wytworzonej przez niego sytuacji dać do myślenia narodowi, jaka powinna być przyszła konstytucja, jaki system jest najlepszy dla Polski: parlamentarno-gabinetowy czy prezydencki. Przy czym obie opcje są możliwe.

 Przyznać należy, że gra, jaką zaczął Prezydent A. Duda prowadzić,  w chwili obecnej raczej pomnaża niebezpieczeństwo, jakie wisi od 2 lat nad Polską ze strony Niemiec (i Francji). Jest to jednak obraz widziany w tzw. krótkiej perspektywie. Nie mogę przecież wykluczyć, że Prezydent wie, co robi, że nie prowadzi naszej łódki na skały podczas trwających jeszcze wakacji AD 2017, jakie nam zafundował.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s